✅ Edukacja domowa jest formą edukacji polegającą na uczeniu dzieci w domu zamiast w szkole. Rodzice lub opiekunowie odpowiadają za nauczanie, planowanie i monitorowanie postępów dziecka.
✅ Edukacja domowa może obejmować wszystkie aspekty edukacji, w tym naukę języka, matematyki, historii, nauk ścisłych, muzyki i sztuki. Rodzice mogą sami wybrać kuratorów, którzy będą odpowiedzialni za uczenie dzieci w domu, lub samemu przeprowadzić naukę. Może również obejmować wycieczki edukacyjne, wyjazdy weekendowe i wizyty w muzeach, aby pomóc dzieciom w rozwoju ich zainteresowań i umiejętności.
✅ Korzyści płynące z edukacji domowej obejmują zwiększoną bliskość rodzica i dziecka, większą wiedzę i zdolności rodzica do dostosowania nauki do indywidualnych potrzeb dziecka oraz możliwość zapewnienia dziecku bezpiecznego i przyjaznego środowiska uczenia się.
“Uczniowie w obronie pokoju i wolnego wyboru w oświacie
Kuba osobiście sygnowałeś petycję do ministra edukacji. Walczysz o coś czy przeciwko czemuś lub komuś❓
Z całą pewnością nie chcę walczyć z ministrem edukacji. Chciałbym, żeby minister usłyszał nasz głos uczniów z edukacji domowej. Mam nadzieję, że uda nam się przekonać ministra do zakończenia prób zmiany prawa oświatowego w obszarze edukacji domowej. Proponowane zmiany są złe dla uczniów. Takie odczucia ma większość moich znajomych. Obecnie obowiązujące prawo zostało wypracowane poprzez szerokie konsultacje ze środowiskiem i uwzględnia potrzeby tego środowiska. Zostało ono zaakceptowane przez prawie wszystkich polityków — nazywamy je Ustawą Zakrzewskich. Zostawmy w spokoju to, co dobre. Zmieniajmy to co nie działa.
Kuba jak myślisz, dlaczego proponowane są takie właśnie jak obecnie zmiany prawa dla edukacji domowej❓
Uważam, że jest to związane z niezrozumieniem potrzeb uczniów z edukacji domowej. Rozumiem, że minister edukacji ma na głowie mnóstwo spraw. Sam prawdopodobnie nie uczył się w edukacji domowej. Ze względu na relatywnie bardzo niską liczebność uczniów w edukacji domowej to nie może być priorytet ministra. Może oparł się w zbyt dużym stopniu na doradcach. Zawierzył im. Nie poświęcił czasu na rozmowy z uczniami i rodzicami z edukacji domowej. Chcemy to zmienić. To szansa dla nas wszystkich.”
Zachęcamy także do zapoznania się z całością artykułu, którego link zamieszczamy poniżej: